قاضى برنامه گردشگری استفاده گردشگری

قاضى: برنامه گردشگری استفاده گردشگری برنامه ریزی میراث فرهنگی میراث فرهنگی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی افزایش 20 ساله سن امید به زندگی ایرانیان طی چهار دهه اخیر

قائم مقام وزیر بهداشت گفت اعلام کرد: بعد از پیروزی انقلاب در حوزه بهداشت توانسته‌ایم امید به زندگی را به نحوه قابل توجهی زیاد کردن و میزان فوت و میر پیش از موعد

افزایش 20 ساله سن امید به زندگی ایرانیان طی چهار دهه اخیر

افزایش 20 ساله سن امید به زندگی ایرانیان طی چهار دهه اخیر

عبارات مهم : زندگی

قائم مقام وزیر بهداشت گفت اعلام کرد: بعد از پیروزی انقلاب در حوزه بهداشت توانسته ایم امید به زندگی را به نحوه قابل توجهی زیاد کردن و میزان فوت و میر پیش از موعد و زودرس را به شدت کم کردن دهیم.

به گزارش ایسنا، ایرج حریرچی راجع به دستاوردهای حوزه سلامت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توضیح داد و گفت: در چهار دهه گذشته پیشرفت های شگرفی در حوزه سلامت داشته ایم؛ در دهه ۴۰ میانگین امید به زندگی ایرانیان ۴۵ سال بود، ولی در حال حاضر امید این رقم به ۷۴,۳ سال رسیده هست؛ یعنی طی این مدت توانسته ایم ۲۰ سال امید به زندگی را زیاد کردن دهیم.

وی با اشاره به کم کردن فوت و میر در کودکان، تصریح کرد: تا سال ۱۳۵۶ از هر هزار تولد زنده، یک کودک تا سن پنج یا شش سالگی فوت می کرد این آمار در حال حاضر به کمتر از ۲۰ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده رسانده ایم. تا پیش از انقلاب هر سال ۱۰ الی ۱۵۰۰۰ نوزاد فقط به علت مبتلا شدن به کزاز نوزادی از بین می رفتند، ولی امروز با یک مورد نیز روبرو نمی شویم. بعد از انقلاب در حوزه بهداشت توانسته ایم امید به زندگی را به نحوه قابل توجهی زیاد کردن دهیم و از میزان فوت و میر پیش از موعد و زودرس نیز بکاهیم. امروز به نقطه ای رسیده ایم که فوت زودرس در کشور عزیزمان ایران زیر ۷۰ سال محسوب می شود، ولی تا چند سال پیش، فوت زودرس زیر ۵۰ سال تلقی می شد.

افزایش 20 ساله سن امید به زندگی ایرانیان طی چهار دهه اخیر

حریرچی زیاد کردن امید به زندگی سالم و با کیفیت را یکی دیگر از دستاوردهای این حوزه اعلام کرد و گفت: در حال حاضر امید به زندگی سالم حدود ۶۳ سال هست. علاوه بر این توانسته ایم در زمینه بیماری های متفاوت مانند سرطان کارها بسیار خوبی انجام دهیم. تا چند دهه قبل سرطان معده مرسوم ترین سرطان در میان مردان محسوب می شد، ولی امروز این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و درمان های بسیار خوبی نیز صورت می گیرد. همچنین سرطان سینه بانوان به عنوان مرسوم ترین نوع این بیماری در بین زنان آشنا می شود، در دهه های گذشته در مراحل سه و چهار تشخیص داده می شد، ولی الان در همان مراحل اولیه به آسانی تشخیص داده می شود؛ به همین علت تبع امید به زندگی در این افراد نیز زیاد کردن پیدا کرده است.

وی افزود: زمانی مردم جهت جراحی تنگی عروق قلب به خارج می رفتند که هزینه آن در انگلیس ۵۰ هزار پوند بود. در حال حاضر در زیاد مراکز استان ها و بعضی شهرهای کوچک نیز جراحی قلب باز انجام می شود. دو سال بعد از اجرای طرح تحول سلامت نیز پروژه ۷- ۲۴ اجرا شد؛ در این پروژه بیمارستان ها در هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته آماده هستند که اگر کسی با سکته حاد قلبی مراجعه کرد، همان موقع آنژوگرافی را در کمتر از دو ساعت انجام دهند. همچنین در صورت نیاز دارو به رگ قلب تزریق و در همان مدت فنر جهت باز کردن قلب کار گذاشته می شود. جهت بسیاری از کشورهای دنیا قابل باور نیست که در یک کشور در حال توسعه، چنین وضعیتی وجود دارد. در حال حاضر در ۵۴ بیمارستان بزرگ کشور که زیاد آنها در مراکز استان ها هستند، امکانات مورد نیاز جهت مقابله با سکته قلبی وجود دارد.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت اعلام کرد: بعد از پیروزی انقلاب در حوزه بهداشت توانسته‌ایم امید به زندگی را به نحوه قابل توجهی زیاد کردن و میزان فوت و میر پیش از موعد

معاون وزیربهداشت که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، کم کردن فوت زودرس را سومین شاخص سلامت بعد از انقلاب معرفی کرد و گفت: امروز در بسیاری از امراض و حتی در تصادفات شاهد کم کردن فوت و میر افراد هستیم؛ حدود دو دهه قبل شاهد ۲۵ هزار فوت و میر در تصادفات بودیم ولی الان این آمار را به ۱۵ هزار نفر رسانده ایم، در حالی که میزان خودروها و سفرها زیاد کردن پیدا کرده است.

واژه های کلیدی: زندگی | سلامت | انقلاب | بیماری | سرطان سینه | سرطان معده | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs