قاضى برنامه گردشگری استفاده گردشگری

قاضى: برنامه گردشگری استفاده گردشگری برنامه ریزی میراث فرهنگی میراث فرهنگی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی پایتخت کشور عزیزمان ایران دلواپس توافقات بالای سرش است ، ایران و روسیه راجع به سوریه اختلاف‌نظر دارند

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به تحولات اخیر در مذاکرات سه‌ جانبه ایران، روسیه و ترکیه جهت حل مساله سوریه نوشت: انتظار می‌رفت که نشست سوچی نقطه عطفی در گ

پایتخت کشور عزیزمان ایران دلواپس توافقات بالای سرش است ، ایران و روسیه راجع به سوریه اختلاف‌نظر دارند

ایران و روسیه راجع به سوریه اختلاف نظر دارند/ پایتخت کشور عزیزمان ایران دلواپس توافقات بالای سرش است

عبارات مهم : ایران

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به تحولات اخیر در مذاکرات سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه جهت حل مساله سوریه نوشت: انتظار می رفت که نشست سوچی نقطه عطفی در گفت وگوهای صلح سوریه باشد، ولی به نظر می آید که یک اختلاف میان پایتخت کشور عزیزمان ایران و مسکو بر سر نقش این کشورها در حال ظهور پیدا کردن است.

به گزارش ایسنا، به نوشته نشریه فارین پالیسی، آخرین دور از مذاکرات نشست ژنو جهت دستیابی به توافقی میان دولت بشار اسد و گروه های مسلح درگیر در جنگ سوریه روز چهارشنبه برگزار شد. این مناسبت علی رغم نوبت های قبلی تحت الشعاع نشست دیگری قرار داده شد که یک هفته پیش از آن با شرکت سران روسیه، کشور عزیزمان ایران و ترکیه در شهر سوچی روسیه برگزار شده است بود.

پایتخت کشور عزیزمان ایران دلواپس توافقات بالای سرش است ، ایران و روسیه راجع به سوریه اختلاف‌نظر دارند

این نشریه در تحلیل خود مدعی شده است است: در نشست سوچی سه کشور از بازیگران مهم در سوریه راجع به آینده سوریه بعد از داعش گفت وگو کردند. انتظار می رفت که این مشورت ها یک نقطه عطف درخصوص آینده این کشور باشد، ولی اگرچه این مناسبت با تاکید بر نقش حیاتی تهران، مسکو و آنکارا در سوریه شکل گرفت، نشان دهنده اختلاف های در حال ظهور داخلی ایران، میان مدیر جمهور حسن روحانی و سپاه پاسداران راجع به سوریه بود و در نتیجه از اختلاف میان دو متحد یعنی کشور عزیزمان ایران و روسیه درخصوص سوریه پرده برداشته است.

تمام شرکت کنندگان در نشست سوچی، ایرانی ها، روس ها و ترک ها بر سر یک مساله توافق داشتند؛ اینکه همه طرف ها باید تمامیت ارضی سوریه را حفظ کنند. پرسشها دیگری نیز مورد بحث قرار گرفت، همچون چگونگی ادامه فرآیند مناطق کم کردن تنش در سوریه که پیش تر در مذاکرات آستانه بر سر آن توافق شده است بود.

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به تحولات اخیر در مذاکرات سه‌ جانبه ایران، روسیه و ترکیه جهت حل مساله سوریه نوشت: انتظار می‌رفت که نشست سوچی نقطه عطفی در گ

ولی در تهران، تردید نسبت به نقش روسیه و ترکیه در سوریه کماکان ادامه دارد. ایرانی ها به خاص نسبت به وسعت عمل همکاری مسکو با شرکای متفاوت در منطقه بی میل و دلواپس هستند. ولادیمیر پوتین پیش از نشست، تلفنی با مسوولان بعضی کشورهای دیگر که از رقبا و دشمن های کشور عزیزمان ایران محسوب می شوند، یعنی آمریکا، عربستان سعودی، اسرائیل و بعضی کشورهای حوزه خلیج فارس گفت وگو کرده بود. از این رو، پایتخت کشور عزیزمان ایران به طور طبیعی دلواپس است که بالای سرش توافقاتی در حال انجام است که به ضررش هستند.

دو روز پیش از نشست سوچی، ولادیمیر پوتین در همین شهر دیداری چهار ساعته با بشار اسد داشت. از اخباری که رسانه های کشور عزیزمان ایران پوشش دادند این گونه برمی آید که جمهوری اسلامی حتی پیش از انجام این دیدار، از آن اطلاعی نداشت. ولی این تصمیم پوتین بود که در تماسی تلفنی با دونالد ترامپ پیش از نشست سوچی، وی را در جریان برنامه های مسکو قرار دهد که ظاهرا کشور عزیزمان ایران را به شدت دلخور کرد. ایرانی ها رویکرد پوتین را این گونه تعبیر کردند که مدیر جمهور روسیه قصد داشته آمریکا را نرم کند تا با این مناسبت به طور خصمانه برخورد نکند. البته طبیعی است که آمریکا به هیچ روی میل ندارد که حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه نهادینه شود. ایرانی ها نیز به درستی نگرانند که آرام کردن واشنگتن تنها به بهای نفوذ پایتخت کشور عزیزمان ایران و منافعش در سوریه بعد از جنگ ممکن خواهد بود.

فارین پالیسی در ادامه با ادعای این که که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال های گذشته حضوری بسیار پر رنگ در سوریه داشته هست، نوشت: بنا بر این، سپاه پاسداران به هیچ روی نمی تواند ببیند که رقبای دیگر یعنی اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی دستاوردهایش را در این کشور تصاحب کنند. این موردی است که می تواند به تداخل منافع کشور عزیزمان ایران با روسیه در سوریه بینجامد و موجب اختلاف دو کشور شود.

طبیعی است که اصرار سپاه پاسداران به حفظ دستاوردهایش در سوریه، اختلاف این نهاد با دولت روحانی در داخل کشور عزیزمان ایران را شدت یافتن خواهد کرد و می تواند به رویارویی با سیاست روسیه نیز منجر شود.

پایتخت کشور عزیزمان ایران دلواپس توافقات بالای سرش است ، ایران و روسیه راجع به سوریه اختلاف‌نظر دارند

این نشریه آمریکایی همچنین مدعی شد: سپاه پاسداران نه تنها در پی تقویت نقش خود در سوریه هست، بلکه خواهان حفظ متحدان مسلح خود در این کشور جهت ایفای نقش در منطقه خواهد بود، چیزی شبیه حزب الله که بازوی قدرتمند کشور عزیزمان ایران در لبنان به شمار می رود.

سپاه پاسداران هم وقت با نشست سوچی و بعد از آن، بر دامنه فعالیت های خود در سوریه افزود و شکست داعش را اعلام کرد. این تحرک و نمایش قدرت سپاه حاوی پیامی مبنی بر قصد این نیرو بر استمرار حضورش در سوریه هست. مخاطبان این خبر نه تنها رقیبان ایران، بلکه متحدان او از جمله روسیه و خود بشار اسد هم هستند.

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به تحولات اخیر در مذاکرات سه‌ جانبه ایران، روسیه و ترکیه جهت حل مساله سوریه نوشت: انتظار می‌رفت که نشست سوچی نقطه عطفی در گ

فارین پالیسی در ادامه این ادعاها با اشاره به بیانات محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در روز 23 نوامبر مبنی بر این که بشار اسد می داند که به نیروهای مردمی مدیون است و آنها جهت بقای حکومتش مهم هستند، نتیجه گیری کرده است که سپاه پاسداران تا کنون نیت خود جهت تقویت نیروهای نزدیک به کشور عزیزمان ایران در سوریه را آشکار کرده است و در پی تثبیت کنترل خود بر نیروهای شبه نظامی حامی کشور عزیزمان ایران در سوریه است.

اما آیا روسیه میدان سوریه را به کشور عزیزمان ایران می سپارد؟ در حالی که کشور عزیزمان ایران با اعلام شکست داعش مراسم خوش حالی پیروزی برپا کرده هست، روسیه خود را جهت بیرون کردن نیروهای نظامی اش از این کشور آماده می کند.

پایتخت کشور عزیزمان ایران دلواپس توافقات بالای سرش است ، ایران و روسیه راجع به سوریه اختلاف‌نظر دارند

نیکولای پاتروشف، مدیر شورای امنیت روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که دولت مسکو از هم اکنون آماده خارج کردن نیروهای ارتش خود از سوریه هست. فرمانده کل ستاد ارتش روسیه نیز هفته گذشته گفت که شمار نیروهای نظامی این کشور در سوریه تا پیش از آخر امسال (میلادی) به شکل چشم گیری کم کردن می یابد.

فارین پالیسی در بخش نهایی گزارش خود با تکرار ادعای حضور نظامی کشور عزیزمان ایران در سوریه نوشت: اگرچه ممکن است در خارج و داخل کشور عزیزمان ایران اختلاف نظرهایی بر سر موضع سپاه پاسداران در قبال شبه نظامیان مورد حمایتش وجود داشته باشد، هنگامی که پای سیاست سوریه به میان می آید، سپاه پاسداران دست برتر را دارد.

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | سوریه | پوتین | اختلاف | ایرانی | سپاه پاسداران | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs